Co nowego u Melpomen?

2012-10-30

Wraz z nowym rokiem szkolnym grupa teatralna Melpomeny pod przewodnictwem pani Anny Sokołowskiej rozpoczęła działania aktorskie. Na początku trzeba było opracować plan na cały rok, no i oczywiście przywitać nowych członków grupy. Dołączyły do nas trzy dzielne dziewczyny z klasy Ib. W sumie grupa liczy 23 osoby z klasy Ib, IIb, IIIa, IIIb. Spora grupa, ale damy radę!

Praca na zajęciach koła teatralnego to nie tylko próby przedstawień. Nie chcemy iść           w ilość, nie na tym nam zależy. Nie chcemy „obstawiać” wszystkich uroczystości szkolnych. Chcemy skupić się na pracy aktora, na tworzeniu krótkich etiud w oparciu o muzykę, sztukę; pragniemy popracować nad oddechem, dykcją, ruchem scenicznym, a przede wszystkim chcemy dobrze się bawić.

Grupa rozpoczęła pracę nad przedstawieniem bożonarodzeniowym. W tym roku sięgnęliśmy po klasykę, tekst bardzo trudny, rozbudowany, a mianowicie po Betlejem polskie Lucjana Rydla. Oczywiście na nasze potrzeby tekst został skrócony, pozbawiony kilku wątków, okrojony z pewnych postaci, ale to, co najważniejsze – pozostało. Będą więc pastuszkowie, Trzej Królowie, Herod, Szatan, ale pojawią się też postaci nietypowe: Jędrek-Mędrek, Żyd, Pan Twardowski. Aby zrozumieć sens utworu, trzeba pozna kontekst kulturowy i historyczny, a to już zadanie dla polonistów…J

Premiera: piątek przed przerwą świąteczną. W planach – pokaz dla rodziców przed „wywiadówką” (aby zmiękczyć serca rodzicielskie – jak to mawiają członkowie grupy).

W dalszych planach – misterium wielkopostne i program na VIII Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej w Zakopanem. Co jeszcze? Zobaczymy. A co było w ubiegłym roku szkolnym? O tym na naszej szkolnej stronie internetowej. Tam też galeria zdjęć.

Zapraszamy na spektakle.

A/S