Inauguracja spotkań z Cool_turalnym człowiekiem w szkolnym kinie

2011-12-08

Do kalendarza imprez  kulturalnych  promowanych przez Urząd Miasta Zakopane w ramach  projektu „Cool_turalny człowiek” na grudzień  zostały dodane Warsztaty z filmem w szkolnym kinie Gimnazjum nr 1

7.12.2011 roku odbyły się pierwsze Warsztaty filmowe  adresowane do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. Warsztaty otworzył burmistrz p.Mariusz Koperski oraz dyrektor szkoły p.Mirosław Spera

Panowie przywitali młodych widzów, którymi o godz. 16:00 zapełniło się szkolne kino Największą grupa była grupa z SP nr 4 z opiekunami ( super organizacja)

Pan burmistrz  zachęcał dzieci do bywania w Szkolnym kinie Gimnazjum nr 1 wyrażając opinię, że edukacja poprzez film to bardzo skuteczna, ciekawa i przyjemna forma edukacji. Zdradził, że sam jest kinomanem i dlatego kibicuje pomysłowi  „Cool_turalnego Człowieka w kinie’. Zauważył, że należymy do nielicznych miast w Polsce, które mają własne szkolne kino udostępniane dzieciom z innych szkół w mieście  Dodał, iż dzieci uczące się w naszej szkole czy też planujące w niej naukę mogą korzystać z Sali kinowej w ciągu dnia i realizować szkolne  tematy właśnie poprzez film w czasie lekcji. Lekcje zyskują na atrakcyjności.

Tematem spotkania była  „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa – literacki pierwowzór i jej adaptacje filmowe". Ponieważ adaptacji tego niezwykłego opowiadania było wiele wybrana została wersję Roberta Zemeckisa  z roku 2009. Jest to animowana adaptacja powieści Karola Dickensa z 1843 pod tym samym tytułem. Scenariusz do filmu napisał i wyreżyserował Robert Zemeckis. W roli głównej (Ebenezera Scrooge'a) wystąpił Jim Carrey, który zagrał także kilka innych kluczowych postaci (Scrooge młody, w średnim wieku oraz starzec oraz każdy z trzech duchów). Film był realizowany techniką motion capture (przetworzenie mimiki realnych aktorów do animacji) wykorzystując technologię trójwymiarową i temu właśnie głównie, oprócz walorów wychowawczych, były poświecone warsztaty.

Młodzi widzowie najpierw usłyszeli, a potem zobaczyli kulisy powstawania filmu, zapoznali się z terminologią, techniką motion capture i sposobami montażu filmu.Wprowadzenie przygotowała p. A. Przekupien

Po takim wprowadzeniu nawet najstraszniejsze sceny nie przerażały.

Film oglądaliśmy z zainteresowaniem. Po zakończeniu kilka chwil poświecono analizie przedstawionej problematyki

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że:

"Opowieść wigilijna" Karola Dickensa w wersji Roberta Zemeckisa jest

filmem strasznym ale  pouczającym.

Uczy o najważniejszych w życiu wartościach jakimi w życiu są rodzina, przyjaźń, tolerancja, wyrozumiałość, wiara w drugiego człowieka.

Nawet największego skąpca, złego człowieka można tolerować, dawać mu szansę i wierzyć że się poprawi

"Opowieść wigilijna" zwraca uwagę na ideę Świąt i tak naprawdę Święta nie zmuszają nikogo do wystawnych przyjęć i kupowania drogich prezentów, lecz zachęcają do przebywania i rozmowy z rodziną. To właśnie samotność jest w czasie świąt najgorsza. Właśnie świadomość, że był w święta sam, sprawiła, że Ebenezer zrozumiał swoje błędy i ich skutki oraz postanowił zmienić swoje postępowanie.

Za tydzień zapraszamy ucznió klas 1-3 na godz. 16:00

Prosimy o telefoniczne zgłaszanie grup.tel 18 20 21 128 lub 182068320 w.28 p. Agata Wojtecka

Czekamy na informację zwrotną od uczestników spotkania z filmem

Piszcie na adres redakcja@g1zakopane.szkolnastrona.pl