Pierwsza grupa młodych widzów z SP1 na seansie w szkolnym kinie

2011-12-05

Zgodnie z zapowiedzią w dniu dzisiejszym czyli 5.12.2011 do naszej szkoły przybyła pierwsza grupa uczniów SP1. Gośćmi Szkolnego kina byli  uczniowie dwóch drugich klas oraz klasy piątej. Nasi goście byli zainteresowani projektem Warsztaty filmowe z zakresu animacji polskiej dla dzieci.Młodzi widzowie obejrzeli 6 filmów animowanych produkcji polskiej na podstawie których została przeprowadzona analiza historii polskich kreskówek oraz  rodzajów animacji jakie zostały zastosowane w poszczególnych filmach.

I tak rozpoczęliśmy seans filmem Za króla Krakusa, 1947 reż. Zenon Wasilewski. Jest to jedyny czarno-biały film w kolekcji Antologii. Dzieci znały literacką wersję Szewczyka Dratewki i Smoka, zobaczyły wersję animowaną, filmową a w planach mają realizację spektaklu teatralnego To się nazywa wszechstronne przygotowanie tematu do realizacji.

Drugim filmem był film wykonany przy pomocy animowanej ludowej wycinanki  pt.Za borem, za lasem, 1961 reż. Władysław Nehrebecki, Niezwykle kolorowy, wesoły z ludowym, regionalnym tłem muzycznym. Ten fil zachwycił panie. Później dzieci zobaczyły  Kuszę,( 1963 reż. Władysław Nehrebecki), pierwszy film z Bolkiem i Lolkiem – animacja rysunku. Kolejnym filmem był Piesek w kratkę, (1968 reż. Zofia Ołdak), w którym zobaczyły w jaki sposób można ożywić domowe maskotki czyli animacja lalek. Wszystkie dzieci znają przygody Reksia więc obowiązkowo obejrzały odcinek Reksio poliglota, (1967 reż. Lechosław Marszałek). Reakcja widzów była bardzo żywiołowa, dlatego nie było problemu z przeprowadzeniem mini konkursu dotyczącego obejrzanego materiału.

Dzieci pięknie zapamiętały sposoby animacji, tytuły filmów i ku zaskoczeniu prowadzących p. Moniki Szyndler i p Ani Przekupień wyraziły chęć obejrzenia większej liczby filmów czarno-białych.

Wizytę w kinie zakończył pokaz filmu poularno-naukowego  Dinozaury, (1963 reż. Witold Giersz)

Zapraszam do galerii zdjęć z tej wizyty. Sami zobaczcie jak reagowali nasi goście.

Zapraszamy na kolejne warsztaty

a/p