ROK SIENKIEWICZOWSKI W NASZEJ SZKOLE

18 maja uczniowie klasy 1a (Iza Kaleta, Patrycja Bachleda-Szeliga, Asia Palka) i 2b (Jasiek Wojtyła) pod opieką pani Anny Sokołowskiej udali się do sali obrad Urzędu Miasta Zakopane, by wysłuchać wykładu przybliżającego sylwetkę i twórczość Henryka Sienkiewicza. Wykład wygłosił prof. dr hab. Tadeusz Budrewicz z Katedry Literatury Polskiej XIX wieku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Wydarzenie to związane jest z konkursem wiedzy o Henryku Sienkiewiczu dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych organizowanym w ramach realizacji zadania publicznego „Śladami Henryka Sienkiewicza w Zakopanem”. Konkurs dotyczy życia i twórczości naszego noblisty, i jego związków z Zakopanem, a organizowany jest przez Samodzielne Koło Terenowe Nr 67 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Zakopanem. Finał tego konkursu będzie miał miejsce 28 września 2016 r., więc jest sporo czasu, by nasza młodzież mogła się spokojnie do niego przygotować.

Głównym bohaterem wykładu prof. Budrewicz uczynił  Zagłobę – Sarmatę, który jako jedyny pojawił się we wszystkich częściach „Trylogii”.

Kolejny wykład odbędzie się 14 czerwca w auli Zakopiańskiego Centrum Edukacji, a zwieńczeniem przedkonkursowych spotkań będzie spacer „Śladami Henryka Sienkiewicza po Zakopanem”, na który już teraz wszystkich chętnych zapraszamy – nie tylko uczestników konkursu.

Autor: Anna Sokołowska