Jesteś tutaj: Start / Aktualności / Dzień Chemii

Dzień Chemii

Dziś bardzo nietypowo - po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Dzień Chemii! Organizatorkami były Natalia, Klaudia i Kasia (3a). Doświadczenia pomagała przygotować Pani Justyna Wojtaś oraz Pan Dariusz Basiński.

Miały miejsce dwa pokazy doświadczeń oraz konkursy wiedzy na trzech etapach: dla klas pierwszych, drugich i trzecich. Doświadczenia poruszały tematy fizyczno – chemiczne jak ciecz Nie – Niutonowska, czyli mąka ziemniaczana połączona z wodą. Organizatorki zrobiły także ,, lokomotywę ‘’ wykorzystując reakcję rozkładu perhydrolu przez tlenek manganu oraz ,, pastę dla słonia ‘’ wykorzystując do doświadczenia jodek potasu, perhydrol i płyn do naczyń. Uczniowie mogli również podziwiać ,, burzę w probówce ‘’ czyli reakcje kwasy siarkowego VI i alkoholu etylowego z nadmanganianem potasu. Dziewczyny pokazały jak otrzymać mydło w probówce. Dla miłośników geografii też się coś znalazło – wulkan z którego płynęła czerwona lawa, czyli reakcja wymiany soli – sody z kwasem – octem. Zwieńczeniem całego dnia były konkursy, w których  zwyciężyły klasy: 1a, 2a oraz 3a. Nagrodą dla wybranych trójek klasowych jest podwyższenie oceny końcoworocznej z chemii oraz mydło domowej roboty wykonane przez Kasię (również z 3a).

Mamy nadzieję, że impreza ta będzie kontynuowana w kolejnych latach. Gratulujemy organizatorkom i bardzo cieszymy się, że nasza szkoła ma tak zdolnych i kreatywnych uczniów!

Autor: Natalia Czerniak