„Melpomeny” na Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Przebudzenie” w Nowy Sączu

30 marca br. najstarsi uczniowie (3b) Szkolnego Koła Teatralnego „Melpomeny” wzięli udział w 11. edycji Przeglądu Małych Form Teatralnych „Przebudzenie” w Nowy Sączu, której tematem głównym było: „Bogactwo – szansą czy zagrożeniem współczesnej rodziny?”

Autorkami scenariusza były dwie uczennice – aktorki - z klasy 3b: Ania Kmak  i Paulina Siberna, ale trzeba dodać, że nad ostatecznym kształtem pracowali pozostali aktorzy: Kamila Lorenc, Małgorzata Kułach, Sara Wielocha, Ania Stachnik, Ewa Kania, Magda Stojek, Aneta Gąsienica, Ania Gąsienica i Mateusz Janica. Oprawą muzyczną zajął się reżyser i opiekun koła teatralnego – Anna Sokołowska. Słowa uznania należą się pani Dorocie Barnaś, która to zmobilizowała reżysera do podjęcia się tego wyzwania, nawiązała kontakt z Sądeckim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu, zgłosiła grupę, więc nie można było zdezerterować. Wśród jury mieliśmy swojego człowieka – panią Beatę Marchlik-Hulbój, której za wsparcie serdecznie dziękujemy. Składamy podziękowanie także Panu Dyrektorowi Mirosławowi Sperze, który zgodził się na nasz udział w przeglądzie – a wiązało się to ze sporymi wydatkamiJ

To był drugi występ grupy na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, pierwszy miał miejsce w 2004 r., kiedy to grupa zajęła II miejsce, prezentując program o tematyce tolerancji. W tym roku nie udało się zająć żadnego z trzech najważniejszych miejsc, ale najistotniejszy był sam udział; zważywszy na to, że tylko uczniowie naszego gimnazjum z tego terenu wzięli udział w przeglądzie – reprezentując całe Zakopane!

Na wszystkich uczestników czekały nagrody rzeczowe, dyplomy; szkoła zaś otrzymała statuetkę tegorocznej edycji przeglądu.

Oprócz działań aktorskich, nasi uczniowie prezentowali się także w innych dziedzinach; w licznych konkursach wzięła udział także nasza publiczność, która mocno swoim aktorom kibicowała!

W konkursie piosenki wzięły udział uczennice – Aneta Gąsienica i Kamila Lorenc. Konkurs sportowy – „skok a la Adam Małysz” – wygrała Gosia Kułach, której dzielnie towarzyszyła Ania Kmak. W konkursie profilaktycznym wzięli udział: Kacper Trojański, Karolina Papież i Magda Słodyczka (widzowie! – 1B!).

Nagrody i wyróżnienia otrzymali także: Ewa Kania, Kacper Trojański, Patrycja Dawiec Paulina Baran, którzy wykonali plakaty o tematyce bogactwa. Na szczególną uwagę zasługuje plakat Ewy!

Szansę na śpiew pozakonkursowy wykorzystały dziewczęta z 3b – ponownie Aneta i Kamila, które wygrały maskotkę białego misia i podarowały go, dziękując za wszystko,  na wskroś wzruszonej pani reżyser. Emocje spotęgował finałowy występ solowy Mateusza Janicy, który w brawurowy sposób wykonał „Lornetkę” Golców … .

Niezwykle zmęczeni, z małym niedosytem sukcesu, grupa, cała i zdrowa, wróciła do Zakopanego, by już myśleć o występie za rok … .

Anna Sokołowska

Bardzo dziękuję całej grupie występującej w Nowym Sączu za wysiłek, pracę, zaangażowanie i pomysłowość; mam nadzieję, że będziecie to wydarzenie długo i mile wspominać, że nie utracicie swoich pasji aktorskich, będziecie się ciągle w tym kierunku rozwijać, a mnie pozostaje życzyć Wam samych sukcesów. Mam także nadzieję, że nasi widzowie w przyszłym roku pojadą do Nowego Sącza w zupełnie innej roli.

Cieszę się, że Was mam, bo dajecie mi siłę do tego, że warto…

O przeglądzie można przeczytać także na stronie internetowej (a także obejrzeć galerię – są tam NASI!) http://sadeczanin.info/aktualnosci-kultura-17/art/15246