Refleksje poświąteczne uczniów

2014-11-06

Dnia 01.11.2014r. wybraliśmy się na groby naszych bliskich zmarłych. Dla niektórych największe zaciekawienie wzbudził grób Olgi i Andrzeja Małkowskich. To pewnie dlatego, że była na nim biało-czerwona wstęga. Przed grobem stali na baczność dwaj harcerze, a ludzie przyglądali się im, myśląc pewnie: dlaczego tu stoją? i po co?.Na grobie nie było zbyt dużo kwiatów ani tym bardziej zniczy. Ale ci, którzy pamiętali o nich, z chęcią i bez wstydu zapalali znicze.

Dziwiłem się, jak można nie wiedzieć, kim są Olga i Andrzej Małkowscy. Przecież to właśnie oni sprowadzili do Polski harcerstwo. W Zakopanem był kiedyś dom należący do Małkowskich, lecz niestety został zburzony, a w jego miejsce postawiono pensjonat. Jedyne muzeum o Oldze i Andrzeju Małkowskich znajduje się w Gimnazjum nr1 w Zakopanem i to właśnie tam można się o nich najwięcej dowiedzieć.

Jan Wojtyła klasa Ic