KINO KTÓREGO SZUKASZ:

2014-09-12

W czwartek 18.09 po wakacyjnej przerwie rusza ponownie cykl „Kino, którego szukasz”. Na pierwszą projekcję Elżbieta Krzemińska-Owczarz wybrała dokumentalny film Mirosława Dembińskiego „Dzieci Kotana”. Wybór, jak zawsze w przypadku Eli, nie jest przypadkowy. Z pierwszą wrześniową projekcją chce ona podjąć ważny temat jakim jest profilaktyka w walce z uzależnieniami od współczesnych środków psychoaktywnych.

Proszę Państwa bardzo zależy mi na tym by jak najwięcej dorosłych uczestniczyło w prelekcji - zdajemy sobie sprawę z wagi problemu jakim są narkotyki i dopalacze, jak niewiele wiemy w tym temacie, a ci których dotknie sprawa nie wiedzą jak sobie poradzić. Dlatego postanowiłam tyn razem pokazać film, który będzie dobrym tłem dla prelekcji wokół profilaktyki przeciw narkotykom w tym dopalaczom.
Elzbieta Krzemińska Owczarz

Film „ Dzieci Kotana „ - 2012, dok. Polska, reż. Mirosław Dembiński

Tytułowe dzieci Kotana to narkomani, którym pomógł wyjść z nałogu Marek Kotański i którzy pozostali w jego organizacji – Monarze, aby pomagać innym i kontynuować jego dzieło. W filmie reprezentują ich Bogusia i Adam Bączkowscy, prowadzący dzisiaj ośrodek w Nowolipsku. W dziesięć lat po śmierci Kotana w wypadku samochodowym, wspominają charyzmatycznego terapeutę, jego bezkompromisowe metody i swoją trudną drogę do miejsca, w którym są dzisiaj. Poznali się na terapii, obdarzyli uczuciem i postanowili przeżyć razem życie. Wspólnie zdecydowali też spłacić swój dług przez pomoc innym. W filmie pojawia się wiele materiałów archiwalnych, ale występują również obecni podopieczni ośrodka prowadzonego przez Bogusię i Adama. Całość układa się w historyczną narrację o pokoleniach narkomanów, kontr- i subkulturach młodzieżowych i zmieniających się narkotykach. Odmiany czasu odzwierciedla też warstwa muzyczna – są tu więc starzy hipisi, punk i punkowcy oraz kultura hip hopu. Tylko problem wciąż pozostaje ten sam i może dotknąć każdego.

Po filmie będzie prelekcja - poprowadzi ją terapeuta, praktyk oraz znawca tematyki dot. współczesnych środków uzależniających, Grzegorz Antosz ze Stowarzyszenia Pomocy Arka Noego oddz. w Gliwicach

Temat spotkania : Droga do inicjacji narkotykowej, symptomy zażywania w oparciu o współczesne rodzaje narkotyków oraz innych substancji psychoaktywnych w tym dopalaczy.

Czas trwania : 1 godzina

Prelekcja przeznaczona dla dorosłych : rodzice, nauczyciele, organizacje zainteresowane tematem
Kino SOKÓŁ, ul. Władysława Orkana 2, cena biletu 10 zł.