Zakończenie roku szkolnego

Wycieczka do Krakowa za nami

2014-06-16 

W piątek 13 czerwca klasy 1a,1c,1d wraz z opiekunami p.D.Snakowską, p.D. Leśniak, p.J. Wojtaś  i p.U. Cachro  wybrały się na wycieczkę szkolną do Krakowa.

Swoją wędrówkę po mieście Kraka rozpoczęliśmy od żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Pani przewodnik w interesujący sposób przypomniała nam tradycje, kulturę, obyczaje narodu żydowskiego, którego historia jest mocno związana z naszą.  

Krakowski Kazimierz jest miejscem szczególnym, został bowiem ukształtowany przez bliskie, kilka wieków trwające sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Żydzi, którzy  pojawili się na Kazimierzu w 2 połowie XIV w., do pierwszych lat XIX w. mieszkali tam na terenie odrębnego "żydowskiego miasta", którego granice przebiegały z grubsza wzdłuż dzisiejszych ulic Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. Było ono autonomiczną enklawą rządzoną przez rabinów i obieralną starszyznę, mającą nad sobą tylko władzę króla, sprawowaną w jego imieniu przez wojewodę krakowskiego Na Kazimierzu koncentrowało się   życie religijne krakowskich Żydów. Modlili się oni w sześciu dużych synagogach ortodoksyjnych (Starej, Remu, Wysokiej, Izaaka, Poppera i Kupa) i w synagodze postępowej, czyli w tzw. Templu na Podbrzeziu, które utrzymywała Gmina, a także w wielu domach modlitwy należących do rozmaitych stowarzyszeń religijnych i osób prywatnych. 

   Na Wzgórze Wawelskie, które było kolejnym etapem naszej wycieczki udaliśmy się Szlakiem Świętych,  mijając kościół na Skałce. Zwiedziliśmy  Katedrę Wawelską, Kryptę Wieszczów Narodowych, Dzwon Zygmunt.  Katedra Wawelska zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków. Jej budowę rozpoczęto tuż po roku 1000 i od tego czasu stała się głównym kościołem w naszym kraju, nekropolią polskich władców, Ołtarzem Ojczyzny. Tu spoczęły relikwie Świętego Stanisława i Świętego Floriana, patronów Polski, tutaj spoczywa Święta Królowa Jadwiga. Od czasów Władysława Łokietka chowano na Wawelu królów polskich. Powiadają, że gdy na Boże Narodzenie uderzy słynny Dzwon Zygmunta, to w podziemnych komnatach zasiadają wszyscy bez wyjątku królowie polscy i radzą nad losami narodu i państwa. Oprócz grobowców królów polskich leżą tu sławni Polacy, poeci: Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, bohaterzy narodowi: Tadeusz Kościuszko, Józef Poniatowski, Józefa Piłsudski, Władysław Sikorski. Niesamowite wrażenie robi zarówno czarno - złota konfesja św. Stanisława wykonana z marmuru i złoconego brązu z XVII z wieczną srebrną trumną, jak i biały marmurowy nagrobek św. Jadwigi. Szczególnym miejscem w Katedrze jest ołtarz z czarnym, ukrzyżowanym Chrystusem, słynący cudami.

   Wycieczkę po Krakowie zakończyliśmy w „Ogrodzie Doświadczeń”, w którym bawiliśmy się doskonale wykorzystując wiedzę zdobytą na lekcjach fizyki, geografii. Krakowski Ogród Doświadczeń to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.  Na dydaktyczną ekspozycję plenerową składają się urządzenia, konstrukcje i modele, pozwalające na poznawanie praw fizyki i świata przyrody.

Wyjazd był bardzo udany, wróciliśmy zadowoleni, zmęczeni i pełni wrażeń.

DL

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie