Facebookowa lekcja

2014-05-21

12 maja klasa 3b wzięła udział w dwóch nietypowych lekcjach języka polskiego – lekcjach na Facebooku. Ale nie chodziło tu o jakąś luźną konwersację, tematem dyskusji były obejrzane filmy: „Chce się żyć”, „Wymyk” i „Pokłosie”. Filmy te uczniowie oglądali na wcześniejszych lekcjachjęzyka polskiego wraz z p. Anną Sokołowską. Ola Kacperek założyła szybo grupę, do której dołączyli uczniowie uczestniczący w tej lekcji i p. Sokołowska, która poprowadziła tę nietypową lekcję filmowo-facebookową. Każdy

uczeń miał obowiązek umieszczenia co najmniej kilku postów będących analizą lub interpretacją filmów; im więcej, tym lepiej, gdyż aktywność facebookowa zakończona została ocenami z języka polskiego.
Dyskusja rozpoczęła się od analizy przejmującego filmu w reż. Macieja Pieprzycy pt. „Chce się żyć”. Oto niektóre wypowiedzi uczniów: „Najlepsza scena w tym filmie (DLA MNIE) jest ta, gdzie Mateusz 'mówi' mamie, że nie jest rośliną… wzruszająca na maksa”; „Moim zdaniem film był dość specyficzny. Ukazywał problemy, z jakimi musiał się spierać główny bohater. Brak wsparcia ze strony siostry. Ojciec, który rozmawiał z nim, bawił się i pomagał mu, szybko umarł. Została tylko matka, która też nie wiedziała, jak z nim postępować, ot co. Chciał coś zrobić, a ona mu zabraniała. Bo bała się, że on nie wie, co czyni. Dość istotnym momentem w jego życiu było porozumienie się z nim”.
Uczniowie zastanawiali się również nad relacjami między braćmi w filmach „Wymyk” i „Pokłosie”, które, mimo trudnej dla Polski tematyki, bardzo się podobało.
Taka forma lekcji bardzo się wszystkim podobała, każdy, jeśli tylko chciał, mógł zabrać głos w dyskusji. Uczniowie dali do zrozumienia, że bardzo taka metoda pracy im odpowiada i chcą to jeszcze powtórzyć. Kto wie, kto wie…

A.S.